
Atrakcje
Zaplanuj swoją, bieszczadzką trasę rowerową z CentrumRowerowe.pl
Zapraszamy naszych gości do odkrywania pięknych Bieszczad na rowerze! Nasza okolica oferuje wiele malowniczych tras rowerowych, idealnych zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rowerzystów.
Szczególnie polecamy trasę rowerową wokół Otrytu, która zapewni niezapomniane widoki i wrażenia. Więcej informacji o tej i innych trasach znajdziecie na CentrumRowerowe.pl.
To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.








Wataha HBO
Myślałeś kiedyś o odwiedzeniu znajomych lokalizacji z ulubionego filmu czy serialu? Nie musi się to wcale wiązać z wyjazdem do Hollywood'u bowiem tak się składa, że jeden z najlepszych polskich seriali został nakręcony na terenie Bieszczad.
Jeśli jesteś zainteresowany możesz połączyć swój wakacyjny wypoczynek wraz z eksploracją miejsc z planu kultowego serialu.
Dla naszych gości do rozdania mamy masę gadżetów, począwszy od naklejek, pocztówek i plakatów na mapach skończywszy, dodatkowo istnieje możliwość rozmowy z ludźmi pracującymi na planie no i oczywiście zwiedzenie poznanych wcześniej miejsc akcji.
Najbliższą z nich jest wspomniana niżej grota w Rosolinie, do której można się udać na popołudniowy spacer.
Jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się z tą produkcją, polecamy zajrzeć
To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.







Znajdująca się na terenie Polany nieczynna kopalnia jest sporą gratką dla eksploratorów szukających nowych lokacji do swojej kolekcji. Wstęp wolny dla każdego!

Rozmieszczenie kopalni.

Na terenie kopalni wszystkie powstające kałuże zabrudzone są wypływającym surowcem.

Znajdująca się na terenie Polany nieczynna kopalnia jest sporą gratką dla eksploratorów szukających nowych lokacji do swojej kolekcji. Wstęp wolny dla każdego!
Opuszczona wieś Rosolin i grota w Rosolinie
Rosolin to nieistniejąca już wieś w gminie Czarna, położona u stóp Moklika, w bezpośrednim sąsiedztwie Polany.
Po zabudowie dawnej miejscowości pozostały jedynie fragmenty fundamentów, piwnice, zarośnięty stary cmentarz i cerkiew pw. św Onufrego z 1750, którą można zobaczyć w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Jednak teren dawnej wsi co roku przyciąga tłumy turystów. Dzieje się tak za sprawą niewielkiej groty, którą na mapach oznaczono jako jaskinia.
Grota swoje istnienie zawdzięcza płynącemu u jej podnóża potokowi Czarny, który przez lata w skalnym urwisku wyżłobił kilka wnęk, z których największa ma około 8m głębokości.
Do groty najłatwiej dojść z Polany, drogą z płyt betonowych. Do celu prowadzą zielone znaki umieszczone na drzewach i betonowych płytach.
To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.










To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.






Stadnina koni huculskich w Serednim Małym
Cerkiew pw. św. Mikołaja
Grekokatolicka, była cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Polanie, do niedawna kościół parfialny pw. Przemienienia Pańskieo.
Świątynia datowana jest na 1790 rok, co oznacza że jest najstarszą zachowaną cerkwią w Bieszczadach.
Lokalna tradycja głosi, że cerkiew wzniesiono w XVI lub XVII wieku jako rzymskokatolicką kaplicę dworską, następnie przekazano ją Rusinom przez właściciela wsi z rodu Urbańskich.
W 1922 roku cerkiew poddano remontowi. Nawazostała przedłużona, a w 1937 roku wykonano nową polichromię. Po roku 1951 świątynia została opuszczona. Znajdował się w niej magazyn zboża.
Od roku 1969 cerkiew użytkowana przez kościół rzymskokatolicki. W 1982 roku powstała parafia w Polanie, kościół parafii w Czarnej. Ikona świętego Mikołaja znajduje się w sanockim skansenie.
Przy cerkwi znajduje się dwukondygnacyjna dzwonnica z roku 1922 o konstrukcji słupowej, w której mieści się dzwon z roku 1974. Dzwonnica zbudowana na planie prostokąta, o konstrukcji szkieletowej, oszalowana, nakryta dachem namiotowym.
Wierni / Paroch
- 1890 rok – 505 / ks. Mychaył Turjański
- 1918 rok – 532 / ks. Petro Łuckyj
- 1938 rok – 762 / p.o. parocha ks. Wołodymyr Wesełyj



